Щи з щеніци
(покроковий рецепт з фото)
Ця страва знаходиться далеко не у всіх на слуху. Насправді щі варять з тієї ж самої капусти, але використовують не сам качан, а верхні листки, які залишаються. Ось, як приготувати борщ з щеніци.
Цей суп з давніх-давен варили на Русі, і називався він "російські щі" або "кислі щі" . Колір його, зважаючи на сіруватою щеніци, має сіренький відтінок. Тому в ходу була ще одна назва - "сірі щі" . Старовинні рецепти негоже забувати, тим більше, Яка користь із них неміряно. Дістати такі листя складно. Краще набирати їх прямо з поля після збору врожаю.
- Щеніца / квашена капуста - 600 грам
- М'ясо - 600 грам (свинина)
- Картопля - 6-8 штук
- Морква - 2 штуки
- Сіль, перець, спеції - За смаком
- Лавровий лист - 4 штуки
Для приготування цієї страви нам знадобиться, безпосередньо, сама щаніца, або щеніца, або щініца: в різних куточках, на території слов'янських народів її називають по-різному. А суть - квашені вершки білокачанної капусти. Якщо у вас немає заготовленої щеніци, тоді треба спочатку її заквасити. Для цього потрібно потовкти верхні листки, з яких виростає капуста. Їх можна купити окремо на ринку. Правда, продукт рідкісний. Листя можна потовкти, а можна потерти на тертці, розкришити ножем або подрібнити в комбайні. Квасимо так само, як і звичайну капусту. Кладемо терту моркву і сіль. Накриваємо, ставимо вантаж і квасимо в прохолодному місці. Після чого можна готувати самі щі.
Ставимо варитися м'ясо. У мене свинина на кістці. Краще, якщо м'ясо у вас жирне. У цьому весь секрет. Якщо покласти пісне м'ясо, то щі вийдуть порожніми. До того ж, кисла капуста забере жир на себе. Варимо на невеликому вогні, знімаючи накип шумівкою. Коли м'ясо повністю звариться, закидаємо туди очищену картоплю, прямо цілком, НЕ нарізаючи на шматочки.
Через 5-10 хвилин закладаємо нашу щеніцу (або просто квашену капусту). В щі можна покласти нарізаний часник і цибулю, хоч за рецептом це робити необов'язково. Але так мені здається смачніше. Хоча цибулю і часник можна подати потім окремо, вприкуску. Солимо, перчимо до смаку. Я ще закласти лавровий лист. Варимо суп на повільному вогні протягом години.
Через годину дістаємо м'ясо і відщипуємо від нього шматки, можна робити це вилкою або ножем. Картоплю розламуємо на зручні шматочки. Кладемо все назад в каструлю. Суп готовий! Його можна подавати відразу, але краще дати йому постояти кілька годин. Такі супи їдять протягом декількох днів. Так вони стають ще смачніше. Також щі відмінно поєднуються зі сметаною. Приємною вам щеніци!